TROCHĘ HISTORII
Ta odrobina historii zapewne przyda się każdemu, a polecamy ją szczególnie naszym sympatykom oraz młodym członkom Hutniczego Klubu HDK. Ta historia zawiera tylko początki krwiodawstwa w
Hucie im Lenina (HiL) oraz pierwsze 10 lat działalności Klubu HDK. Najnowszą historię Klubu zapisujemy już na podstronie KRONIKA WYDARZEŃ.
HISTORIA RUCHU KRWIODAWSTWA W KOMBINACIE METALURGICZNYM W KRAKOWIE
Historia ruchu honorowego krwiodawstwa w KOMBINACIE METALURGICZNYM w Krakowie sięga 1960 roku. Natomiast historia Hutniczego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Krakowie rozpoczyna się 5 maja 1975 roku. Na początku istotne wyjaśnienie, że Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy HiL, a następnie przy HTS, w dniu 9 maja 2005 roku przyjął nazwę Hutniczy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Krakowie. W ten sposób Klub zachował swoją 30 - letnią tradycję, a równocześnie nazwa pozostała bardziej uniwersalna - niezależna od zmian nazwy HUTY / Kombinatu ( Hil, HTS, PHS, IPS, Mittal Steel Poland S.A., a niebawem może już Arcelor Mittal )
Początki ruchu honorowego krwiodawstwa w Kombinacie
Historia ruchu honorowego krwiodawstwa w Hucie ( HiL) sięga 1960 roku . A oto napotkane ślady.
1) W ówczesnym tygodniku " Głos Nowej Huty" nr 50/209 z datą 10 - 16 grudnia 1960 roku w artykule pod tytułem DAR DOBREGO SERCA czytamy między innymi " W Radzie Zakładowej Huty im. Lenina odbyła się narada z przedstawicielami służby zdrowia w sprawie dostarczania krwi , które powinno objąć całą załogę Kombinatu , tak by w razie wypadku przy pracy poszkodowanemu przyszli z pomocą jego współtowarzysze pracy
i koledzy".
2) Głos Nowej Huty w numerze 24/288 z datą 18 - 26 czerwca 1962 roku w krótkiej notatce napisał " Ostatnio - po pięknym i godnym pochwały fakcie ofiarowania krwi dla rannego w wypadku kolegi - powstał w Wydziale Remontu Taboru Kolejowego Klub Honorowych Dawców Krwi. Zrzesza on już 23 pracowników".
3) 5 listopada 1964 roku Dyrektor Naczelny Huty im. Lenina wydał Okólnik nr 33 w sprawie honorowego dawstwa krwi we wstępie którego czytamy "W celu zabezpieczenia pełnej możliwości ratowania zdrowia i życia pracowników Huty , którzy ulegli poważnym wypadkom przy pracy , Rada Kombinatu i TOPL podjęła inicjatywę zorganizowania akcji honorowego dawstwa krwi . Akcja została zapoczątkowana przez załogę Transportu Kolejowego i Materiałów Ogniotrwałych.
Dla zapewnienia prawidłowej realizacji tej humanitarnej i tak bardzo potrzebnej akcji ustalam ..."
4) Okólnik nr 4 z 28 marca 1970 r. Dyrektora Naczelnego Huty im. Lenina i Kierownika Zakładów Leczniczo - Zapobiegawczych HiL zawierał decyzję o utworzeniu Punktu Honorowego Krwiodawstwa w lokalu Przychodni Lekarskiej na Wydziale Walcownia Slabing. Działalność Punktu Krwiodawstwa, choć trwała zaledwie kilka miesięcy, to jednak zostawiła swój ślad w postaci pobrania w 1970r aż 72 litrów krwi. Jest to największa ilość krwi pobrana w roku na przestrzeni lat 1965 - 1974.
5) Biuletyn Informacyjny Huty im. Lenina nr 3/166 z marca 1976 roku zamieścił artykuł ówczesnego Prezesa Zarządu Fabrycznego PCK pt. "Działalność PCK na rzecz obronności Huty im. Lenina". Cytujemy tu fragment tego artykułu " Organizowanie najcenniejszego leku, jakim jest krew miało już miejsce w roku 1965 - przykładem tego jest wspólne działanie PCK z aktywem kierowniczym TOPL i kierownictwem W3... . W wyniku takiej działalności w dniu 16 marca 1965r. oddało krew 87 pracowników W3. Kolejnym przykładem wspólnego działania jest organizowanie honorowych dawców wśród załogi Wydziału W80 i PT dla oddania krwi na rzecz swoich kolegów, którzy w 1965r. ulegli wypadkowi przy awarii zaślepki na rurociągu gazu. Na apel PCK i Komendy TOPL pracownicy W80 i PT natychmiast przyszli z pomocą. W pierwszym dniu 37 pracowników oddało krew,
a w drugim 53 i w trzecim 59; razem 149 osób oddało krew na rzecz poszkodowanych w wypadku”.
W artykule tym zamieszczone zostały również wyniki ilości oddanej krwi w latach 1965 do 1974. Natomiast stwierdzić należy , że żaden z cytowanych dokumentów w pozycjach 3 , 4 i 5 nie zawiera jakiejkolwiek wzmianki świadczącej o istnieniu Klubu HDK w Hucie.
Historia Hutniczego Klubu HDK PCK w Krakowie
Historia obecnego Klubu HDK rozpoczyna się w 1975 roku i jest bardzo bogata. Stąd też ograniczymy się tu tylko do okresu pierwszych 10 lat działalności Klubu oraz do zaakcentowania tylko ważniejszych wydarzeń z życia
i działalności Klubu.
* W maju 1975 roku zostały utworzone dwa kluby HDK
a) 5 maja na Wydziale Mechanicznym ( W3 )
b) 22 maja na Wydziale Remontu Maszyn i Urządzeń ( W17 )
* 19 lutego 1976 roku Zarząd Fabryczny PCK w HiL na bazie istniejących Klubów HDK w wydziałach W3 i W17 utworzył jeden Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Hucie im. Lenina oraz powołał jego Zarząd, którego prezesem został Kol. Kazimierz Nowak.
* Nowo powołany Zarząd Klubu HDK pierwszą akcję krwiodawstwa zorganizował już 14 kwietnia 1976 roku z oddawaniem krwi w Stacji Krwiodawstwa. Drugą akcję krwiodawstwa , ale już NA RATUNEK Zarząd zorganizował na świetlicy wydziału W3 w dniu 19 maja, natomiast trzecią w dniu 28 maja 1976 roku. Ostatnia akcja została zorganizowana już w pomieszczeniach po byłej przychodni lekarskiej w ZB. Pomieszczenia te od tego czasu stanowiły stałe miejsce organizacji akcji krwiodawstwa w Hucie aż do września 2006 roku.
* We wrześniu 1976 roku Zarząd Klubu wydał "KOMUNIKAT" nr 1/HDK/76, w którym zostały podane cele
i zadania Klubu oraz stałe terminy organizowanych akcji krwiodawstwa w "punkcie na ZB".
Komunikat ten (4 strony formatu A4) stał się równocześnie pierwszym numerem biuletynu informacyjnego Klubu wydawanego 3-4 razy w roku.
* W listopadzie 1976 roku został powołany do życia trzeci wydziałowy Klub HDK (po W3 i W17) w Zakładzie Walcownia Zimna Blach (ZB) .Później zmieniono nazwy wydziałowy Klub HDK na wydziałowe Koło HDK .
W styczniu 1977 roku powołano Koło HDK na Wydziale Rur Zgrzewnych (P63), zaś w lutym tegoż roku na Wydziale Obróbki Walców (P67).
W okresie do 1984 roku powołano kolejne Koła HDK w zakładach i wydziałach HiL ( ZH , TE , TP , ZO , ZU , ZW , P65 , ZG , ZK , ZS , ZT , P96 , DKJ , ZZ , ZA , WP oraz K23 i K24 ) .
* 22 marca 1977 roku odbyło się I Walne Zebranie Członków Klubu HDK w czasie którego Zarząd Klubu powołany 19 lutego 1976 roku złożył sprawozdanie ze swej działalności.
Zebranie wybrało nowy Zarząd Klubu HDK HiL w liczbie 13 osób. Prezesem Klubu został wybrany Kol. Kazimierz Nowak.
* W dniu 26 czerwca 1977 roku Zarząd Klubu zorganizował I Zlot HDK "CZERWONA RÓŻA" z metą
w ruinach zamku w miejscowości Rudno koło Tenczynka . W Zlocie brało udział 85 osób. ZLOT ten stał się początkiem organizowanego od 1987 roku Ogólnopolskiego Rajdu HDK "CZERWONA RÓŻA".
* 11 - 13 listopada 1977 r. Zarząd Klubu zorganizował pierwszą wycieczkę krajoznawczą dla członków Klubu.
Z pośród uczestników wycieczki do stolicy 17 osób oddało krew w Instytucie Hematologii w Warszawie. Pomocy przy organizacji wycieczki udzielili Koledzy z Klubu HDK przy ówczesnej Hucie "WARSZAWA".
* W dniach 3 - 4 czerwca 1978 roku z okazji 20 - lecia istnienia zorganizowanych form ruchu krwiodawstwa PCK Zarząd Klubu HDK HiL zorganizował okolicznościowe seminarium z udziałem wielu delegacji Klubów HDK z całej Polski. Gościem honorowym spotkania był gen. bryg. dr med. Jerzy EJMONT - Przewodniczący Komisji Krwiodawstwa przy ZG PCK.
Jedną z imprez towarzyszących organizacji Seminarium był II Zlot HDK "CZERWONA RÓŻA" z metą u podnóża ruin zamku w Korzkwi koło Krakowa. W Zlocie brało udział 120 osób.
* W dniu 28 listopada 1978 roku Klub HDK przy HiL był współorganizatorem wojewódzkiej akademii z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa, która odbyła się w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie.
* W dniach 16-17 czerwca 1979 roku odbył się III Zlot HDK "CZERWONA RÓŻA" z metą u podnóża ruin zamku w Dobczycach ze specjalnym programem z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka oraz 60-lecia PCK. Od tego czasu każdego roku Klub organizuje wiele konkursów, zabaw i zawodów dla dzieci pod ogólnym hasłem "Wszystkie dzieci są nasze".
* We wrześniu 1979 roku ukazał się Biuletyn Informacyjny Klubu z numerem 10.
* W październiku 1980 roku odbyły się I Zwody Strzeleckie o tytuł Najlepszego Strzelca i Najlepszej Drużyny Strzeleckiej Klubu HDK HiL. Puchar Przechodni Prezesa Zarządu Fabrycznego LOK Kombinatu Metalurgicznego HiL zdobyła drużyna Koła HDK W17.
* 10 marca 1981 roku Zarząd Klubu zorganizował spotkanie pań - członków Klubu przy małej czarnej. To spotkanie było początkiem spotkań Zarządu z krwiodawczyniami Klubu HDK kontynuowanych do dziś.
* 3 kwietnia 1981 roku I Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Klubu HDK Kombinatu Metalurgicznego HiL podsumowała dorobek Klubu od I Walnego Zebrania i dokonała wyboru Zarządu Klubu w liczbie 11 osób. Prezesem Klubu HDK został wybrany ponownie Kol. Kazimierz Nowak.
* W maju 1981 Zarząd Klubu HDK gościł przedstawicieli F.I.O.D.S w osobach PIERRE PELLETIER i Charles PENNACHIO.
* W dniach 13 i 14 czerwca 1981 roku został zorganizowany kolejny V Zlot HDK "Czerwona Róża" z metą obok zabytkowego dworu w Karniowicach koło Krakowa. W Zlocie brało udział 217 turystów, w tym wiele delegacji z zaprzyjaźnionych Klubów HDK z kraju.
* W maju 1982 roku odbyło się pierwsze w historii Klubu HDK bezpośrednie spotkanie Dyrektora Naczelnego KM HiL z zasłużonymi honorowymi dawcami krwi Klubu HDK.
* 17 marca 1983 roku obradowała II Konferencja Sprawozdawczo Wyborcza Klubu HDK HiL. Nowo wybrany Zarząd Klubu liczył 11 osób. Prezesem Klubu został wybrany Kol. K. Nowak
UWAGA ! Konferencja po raz pierwszy w historii ruchu honorowego krwiodawstwa dokonała wyboru delegatów Klubu HDK na konferencję wojewódzkiej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Krakowie i do Rejonowej Rady HDK w Nowej Hucie.
25 stycznia 1984 roku zaczęła swą działalność wojewódzka - Krakowska Rada Honorowego Krwiodawstwa PCK w Krakowie. Jej pierwszym przewodniczącym był Kol. Kazimierz Nowak.
* W dniach 23 - 24 czerwca 1984 roku został zorganizowany VIII Rajd HDK CZERWONA RÓŻA z metą w Mszanie Dolnej. Był to pierwszy rajd zorganizowany przez Krakowską Radę HDK jako kontynuacja dotychczasowych Zlotów Klubu HDK przy HiL pod nazwą "CZERWONA RÓŻA".
* 7 października 1984 r. Zarząd Klubu HDK i Klubu Strzeleckiego LOK HiL zorganizowały V Zawody Strzeleckie o tytuł "Najlepszego Strzelca i Najlepszej Drużyny Klubu HDK HiL". W zawodach zwyciężyła drużyna z Koła HDK ZR ( W17 ) .
Zestawienie ilości honorowo oddanej krwi przez pracowników Huty im. Lenina w Krakowie w pierwszych 10 latach istnienia i działalności Klubu HDK
Rok | Ilość czynnych dawców krwi |
Ilość oddanej krwi [litry] |
Rok | Ilość czynnych dawców krwi |
Ilość oddanej krwi [litry] |
1975 | brak danych | 147,000 | 1980 |
1396 |
954,500 |
1976 | 674 | 188,250 | 1981 |
1663 |
1.499,950 |
1977 | 751 | 374,620 | 1982 |
1917 |
1.750,930 |
1978 | 851 | 467,450 | 1983 |
1865 |
1.757,490 |
1979 | 978 | 617,250 | 1984 |
1864 |
1.868,150 |
Razem 9. 625,590 |
Historię Klubu piszemy nadal - tworzymy każdego dnia.
Zaszczyty i wyróżnienia
W uznaniu prężnej i wielokierunkowej działalności, szczególnie w zakresie rozwoju i popularyzacji honorowego krwiodawstwa Hutniczy Klub HDK PCK w Krakowie otrzymał wiele dyplomów, okolicznościowych adresów, pamiątkowych medali i pucharów. Tu wymieniamy tylko ważniejsze wyróżnienia nadane Klubowi.
1. List Pochwalny Prezesa Zarządu Głównego PCK ( 1977 )
2. Odznakę ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI PCK
III stopnia - nadano 12.IV.1978r.
I stopnia - nadano 16.V.1995r.
3. Proporzec Zarządu Krakowskiego PCK "PRZODUJĄCEMU KLUBOWI HDK" ( 1980r )
4. Srebrny MEDAL OPIEKUNA MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ nadany przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa w Warszawie 10 czerwca 1981 roku.
5. ODZNAKĘ HONOROWĄ POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA
IV stopnia - nadano 12.X.1983 roku
III stopnia - nadano 10.X. 1990 roku
II stopnia - nadano 22.IX.2000 roku
6. Złotą Odznakę ZA ZASŁUGI DLA ZIEMI KRAKOWSKIEJ nadało Prezydium Rady Narodowej M. Krakowa 12 czerwca 1985 roku
7. Medal ZA ZASŁUGI DLA LIGI OBRONY KRAJU nadany przez Prezydium Zarządu Głównego LOK
w 1985r.
8. Medal EN HOMMAGE DE RECONNISSANCE został nadany przez Federation Internationale des Organisations de Donneurs de Sang ( F.I.O.D.S. )
9. Odznakę ZASŁUŻONY DLA HUTY IM. TADEUSZA SENDZIMIRA w Krakowie nadał Dyrektor Huty
17 maja 1995r.
10. W swojej 30 - letniej historii Hutniczy Klub HDK PCK dwukrotnie dostąpił zaszczytu wyróżnienia przez nadanie Klubowi SZTANDARU
- 5 grudnia 1980 roku: fundatorem sztandaru było kierownictwo społeczno - polityczne i gospodarcze Kombinatu Huta im. Lenina
- 20 stycznia 1995 roku, fundatorem była Dyrekcja Huty im. Tadeusza Sendzimira. Akt Nadania Sztandaru podpisał Prezes ZG PCK dr Andrzej Podsiadło